Revie Stand

Adam Pearson lämnar klubben

Artikel

Efter matchen igår kom nyheten om att klubbens populäre VD Adam Pearson tar en paus från fotbollen och han lämnar därmed klubben. Pearson, som även har hand om rygbylaget Hull FC, har sedan han tog jobbet i maj bidragit med stabilitet i en klubb som inte har haft det på väldigt länge. I ett öppet brev på klubbens hemsida förklarar han att han tar en paus från fotbollen ”för att fokusera på andra personliga och affärsintressen”. Massimo Cellino tycker att det är tråkigt att Pearson lämnar.
– Jag vill tacka Adam för hans insatser och hans lojalitet till Leeds United, säger Cellino till klubbens hemsida.
Han fortsätter:
– Jag kommer att hålla positionen ledig för honom och jag hoppas få välkomna honom tillbaka någon gång i framtiden.
Cellino och Pearson hade ett bra samarbete.
– Vi arbetade mycket bra tillsammans och vi kommer att förbli goda vänner. Han kommer alltid att ha mitt stöd. Det gör mig ledsen att han lämnar för att fokusera på andra personliga och affärsintressen, men han vet att han är välkommen tillbaka till klubben om han känner sig redo, avslutar Cellino med.

Stötta bloggen:

Per köp: Stayhard, Bokus, Cervera, Ginza, Stor & Liten, Åhlens, Bloomify, LloydsApotek, Cellbes, Webhallen, Buttericks, Kjell & Company, Partytajm, Yves Rocher, Björn Borg, PhoneLife, Lekia, C More