Revie Stand

Diagouraga: ”Dags för ny utmaning”

Artikel

Leeds och Toumani Diagouraga var överens redan i fredags om ett två och ett halvårskontrakt, men en läkarundersökningen återstod innan övergången kunde bli officiell. Den klarades av under helgen och idag presenterades fransmannen som klubbens tredje nyförvärv under januarifönstret. Övergångssumman sägs vara 575,000 pund.
– Det gick väldigt fort. När jag blev medveten om att Leeds var intresserade och att ett bud hade accepterats åkte jag direkt upp hit och såg till att övergången blev av, säger Diagouraga till klubbens hemsida.
Vad tycker han då om klubben?
– Det är en massiv klubb med en massiv supporterbas. Det är en klubb som hör hemma i Premier League och som egentligen borde kämpa om uppflyttning, fortsätter Diagouraga.
Det var en ny utmaning som lockade.
– Det var ett svårt beslut att lämna Brentford, men jag kände att det var dags för en ny utmaning.
Att spela för Leeds kan dock vara tufft.
– Det medför stora förväntningar, men kan man inte hantera det borde man inte vara här, avslutar Diagouraga med.

Stötta bloggen:

Per köp: Stayhard, Bokus, Cervera, Ginza, Stor & Liten, Åhlens, Bloomify, LloydsApotek, Cellbes, Webhallen, Buttericks, Kjell & Company, Partytajm, Yves Rocher, Björn Borg, PhoneLife, Lekia, C More